KOMPAS ArtStudio dzisiaj jest 20 września 2020
Nyatri

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie pozycjonowali swojego serwisu internetowego w płatnych wynikach GOOGLE, przygotowałam kilka podstawowych informacji na temat reklamowania się w wyszukiwarce GOOGLE (kampanie kierowane na słowa kluczowe) i na stronach sieci GOOGLE (kampanie kierowane na witryny, na których mają się wyświetlać reklamy) oraz przykłady takich reklam.

Reklama w wyszukiwarce GOOGLE to reklama dopasowana do potrzeb konkretnego internauty.
Dany produkt (strona internetowa) jest oferowany użytkownikowi wyszukiwarki dokładnie wtedy, gdy ten go szuka przy pomocy wyszukiwarki.
W wynikach wyszukiwania pojawiają się wyłącznie teksty reklamowe związane ze zgłoszonym przed chwilą zapytaniem. Oznacza to, że użytkownik ma do czynienia jedynie z tekstami reklamującymi to, co go w tym momencie interesuje.

Reklamy tekstowe

Przykładowo użytkownik poszukuje firmy, zajmującej się sprzedażą hurtową akcesoriów GSM. Wpisuje więc, w wyszukiwarkę hasło:

sprzedaż hurtowa akcesoriów GSM

i w ułamku sekundy, w linkach sponsorowanych (nad wynikami organicznymi) wyświetla mu się link do strony internetowej hurtowni, która zajmuje się sprzedażą akcesoriów GSM.

Inny użytkownik poszukuje na przykład firmy, która sprzedaje w hurcie akumulatory do notebooków, wpisuje więc w wyszukiwarkę GOOGLE hasło:

akumulatory do notebooków hurt

i po prawej stronie, w linkach sponsorowanych, wyświetla mu się między innymi hurtownia TelForceOne, która sprzedaje akumulatory do laptopów.

Powyższe reklamy są przykładem reklam tekstowych, kierowanych na słowa kluczowe i wyświetlają się na stronie wyszukiwarki GOOGLE.

Reklamodawca płaci za reklamę umieszczoną w linkach sponsorowanych dopiero wtedy, gdy użytkownik na nią kliknie i przeniesie się na reklamowaną stronę.

Reklamy graficzne

Bardziej atrakcyjne wizualnie są reklamy graficzne, które wyświetlają się na stronach sieci GOOGLE.

W Centrum Pomocy GOOGLE AdWords możemy dowiedzieć się, że:

Sieć Google to duża grupa witryn internetowych i innych produktów, takich jak programy pocztowe czy blogi, współdziałających z Google w wyświetlaniu reklam AdWords. Reklamodawcy mogą bez dodatkowych kosztów wyświetlać reklamy zarówno w Google, jak i w Sieci Google.

Poniżej przykładowe reklamy graficzne, kierowane na wybrane serwisy WWW:

 1. Reklama markowych produktów z oferty spółki TelForceOne. Reklama emitowana była na portalu telekomunikacyjnym www.pasjagsm.pl. Reklamodawca płacił za każde kliknięcie na reklamę:

Celem powyższej reklamy było:

 • zwiększenie rozpoznawalności marek TF1, FOOF, FOREVER. Przygotowany baner reklamowy bardzo wyraźnie eksponował logotypy marek własnych spółki TelForceOne;
 • pozycjonowanie spółki TelForceOne jako lidera w branży GSM;
 • pozyskiwanie nowych klientów, którzy klikając na reklamę byli przekierowywani na stronę główną sklepu internetowego TelForceOne;
 • zwiększenie sprzedaży produktów spółki TelForceOne.

2. Reklama graficzna hurtowni Reddog, sprzedającej akcesoria do telefonów komórkowych. Reklamy ukazywały się w treści aktualności z rynku telekomunikacyjnego.

Celem tej reklamy było:

 • kierowanie ruchu do sklepu internetowego reddog.pl;
 • pozyskiwanie nowych użytkowników sklepu reddog.pl – zwiększenie konwersji rejestracji w sklepie;
 • zwiększenie sprzedaży produktów oferowanych przez hurtownię Reddog;
 • pozycjonowanie hurtowni Reddog jako hurtowni blisko Ciebie poprzez eksponowanie hasła Hurtownia GSM blisko Ciebie i wskazanie, że jest to sieć hurtowni usytuowanych w całej Polsce.

Co trzeba zrobić, aby reklamować w GOOGLE swoją stronę internetową ?

Aby reklama Twojej strony internetowej pojawiła się w GOOGLE, musisz:

 • założyć swoje konto w GOOGLE AdWords;
 • utworzyć kampanie reklamowe i grupy reklam;
 • napisać teksty reklam i zaprojektować reklamy graficzne;
 • wybrać hasła kluczowe;
 • ustawić CPC (koszt za kliknięcie) dla każdego hasła kluczowego;
 • określić dzienny budżet reklamowy, jaki możesz przeznaczyć na emisję reklam. Dzięki temu masz pewność, że za reklamy nie zapłacisz więcej niż kwota, którą ustawisz jako dzienny budżet;
 • wybrać witryny internetowe, na których mają się wyświetlać Twoje reklamy tekstowe i graficzne

albo możesz zlecić te wszystkie czynności agencji reklamowej (interaktywnej) lub niezależnym konsultantom, którzy specjalizują się w zarządzaniu kampaniami reklamowymi w GOOGLE.


2 Comments »

 1. […] Reklama w GOOGLE – skuteczny sposób pozyskiwania klientów – kilka podstawowych informacji na temat GOOGLE AdWords, przykłady reklam graficznych i tekstowych; […]

  Pingback by Najpopularniejsze wpisy w 2008 roku « Wrocławskie Studio Grafiki i Reklamy — 31 grudnia 2008 @ 9:41

 2. […] Reklama w GOOGLE – skuteczny sposób pozyskiwania klientów […]

  Pingback by Bezpłatne kupony GOOGLE AdWords « Wrocławskie Studio Grafiki i Reklamy — 20 kwietnia 2009 @ 6:34

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powered by WordPress