KOMPAS ArtStudio dzisiaj jest 1 grudnia 2020
Nyatri

Jak tworzyć funkcjonalne strony internetowe?

18 stycznia 2009, Justyna Muszyńska

skrug_cartoonDo czasu publikacji pierwszego wydania książki „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych” w 2000 roku, Steve Krug pracował spokojnie w zupełnie nikomu nieznanej dziedzinie, jako ceniony konsultant do spraw funkcjonalności witryn internetowych. Przez ponad 20 lat poprawiał oprogramowanie i witryny takich firm jak Apple, Netscape, AOL, Lexus, Excite@Home i BarnesandNoble.com, czyniąc je bardziej przyjaznymi dla użytkowników.

nie-kaz-mi-myslec-o-zyciowym-podejsciu-do-funkcjonalnosci-stron-internetowych_steve-krugimages_big083-246-0283-6Książka „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych (wydanie II)”, której autorem jest Steve Krug to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób, zajmujących się projektowaniem stron internetowych.

Graficy i programiści zazwyczaj nie rozmawiają z użytkownikami na temat strony, którą stworzyli. Nie wiedzą więc, czy ich strona jest łatwa w obsłudze. Po prostu grafik zrobił ładną stronę, a programista ją pociął i zlecenie wykonane. Jeżeli kierownictwo firmy, która zleciła wykonanie strony, interesuje się swoimi klientami (a pewnie interesuje)  wówczas  zleca audyt użyteczności strony internetowej. Wtedy zewnętrzni konsultanci tacy jak Steve Krug rozpoczynają audyt strony i pokazują grafikom i programistom, gdzie popełnili błąd i co można zmienić, żeby ich strona była bardziej funkcjonalna.

Moim zdaniem prawa funkcjonalności stron internetowych, które opisuje w swojej książce Steve Krug, za kilka lat będą standardem i każdy grafik i programista będzie o nich pamiętał, tworząc nową stronę internetową. Narazie jednak specjaliści tacy jak Steve Krug mają mnóstwo pracy, ponieważ wiedza na temat webusability dopiero się popularyzuje, a ekspertów, zajmujących się funkcjonalnością stron jest jeszcze stosunkowo niewielu.

Oprócz przeczytania książki warto jeszcze odwiedzić stronę Steva Kruga www.sensible.com.

Przeprowadzenie analizy funkcjonalności stron internetowych, Steve wycenia na $3,000 do $8,000. Analizy przeprowadzane przez polskie agencje interaktywne wyceniane są na około 3 tys. – 10 tys. zł. Tyle może zaoszczędzić kierownictwo firmy, jeżeli projektowanie stron zleci osobom, które znają się na funkcjonalności stron internetowych.


2 Comments »

  1. […] Referencje ← Jak tworzyć funkcjonalne strony internetowe? […]

    Pingback by Co wspólnego ma filozofia KAIZEN z naszą nową stroną internetową? « Wrocławskie Studio Grafiki i Reklamy — 21 stycznia 2009 @ 8:35

  2. Przede wszystkim strona musi być wykonana profesjonalnie, jeśli nie znamy się dobrze na projektowaniu lepiej zlecić to osobie, która zajmuje się tym na co dzień

    Komentarz by Jak zrobić stronę internetowa — 23 marca 2010 @ 16:13

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz

Powered by WordPress